Internat » Aktualności internatowe 2011/2012

AKTUALNOŚCI
 
Międzynarodowy Dzień Pizzy

       Dzisiaj 13.02 wychowankowie internatu w ramach zajęć kółka kulinarnego z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy wykonywali wraz z opiejkunem samorządu interantowego "pizzerinki". Zabawa była doskonała, pizza wyszła znakomicie, a wszyscy zajadali się ze smakiem.
    
 
    
 
     
 
  Dzień Babci i Dziadka – Wizyta w DPS.

23 stycznia wychowankowie internatu, wraz z Panią Anią odwiedzili mieszkańców DPS „Pogodna Jesień” z okazji Dnia Babci i Dziadka. Kolejna wizyta upłynęła w bardzo serdecznej atmosferze, na początku spotkania nasi wychowankowie wręczyli mieszkańcom drobne upominki – własnoręcznie wykonane prace i ciasteczka. Po smakowitym poczęstunku, ponownie mogliśmy obejrzeć piękne prace mieszkańców, wszyscy byli zachwyceni, szczególnie osoby odwiedzające dom po raz pierwszy. Na pożegnanie powiedzieliśmy – „Do zobaczenia”, bo ta bardzo miła wizyta na pewno nie była ostatnią…
    
 
    
 
    
 
    
 
  W czasie zajęć popołudniowych wychowankowie internatu wraz z wychowawcami, przyłączając się do charytatywnego projektu "Wszystkie koloty świata" organizowanego przez UNICEF, w wesołej atmosferze zajeli się szyciem szmacianych lalek oraz nadali im imiona i określili miejsce pochodzenia - wybór padł na takie kraje,jak: Kenia, Antarktyda, Hawaje, Chiny. Nasze laleczki będą symbolem ogólnoświatowej akcji ratowania dzieci ze Sierra Leone. WIĘCEJ INFORMACJI
 
    
 
    
 
    
 
    
 

       W ostatnim dniu przed wyjazdem do domów rodzinnych na ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA wychowankowie grupy I i II zorganizowali pod opieką pani Kasi Sienko i pani Kasi Trombik tradycyjną WIGILIJKĘ. Przygotowali tradycyjne ciasta świąteczne, pięknie nakryli i udekorowali stół, Słuchali kolęd i wspólnie śpiewali. Opowiadali jak w domu obchodzą święta, jakie wigilijne potrawy spożywają . Spotkanie zakończyli dzieląc się opłatkiem i składając wzajemnie życzenia.

      

 

              

 

    

 

    

 

         

     Od kilku już lat  wychowankowie internatu uczęszczają systematycznie na  zajęcia biblioterapeutyczne. Jest to dla nich jedna z najbardziej atrakcyjnych form zajęć popołudniowych. U progu Świąt Bożego Narodzenia w Bibliotece Miejskiej zostało zorganizowane uroczyste  spotkanie  przy wigilijnym stole, na które zostaliśmy zaproszeni. Na naszych uczniów czekał pięknie nakryty stół oraz  wspaniałe upominki- nagrody za systematyczny i aktywny udział w cotygodniowych zajęciach. Wychowankowie podarowali pracownikom biblioteki własnoręcznie wykonane świąteczne upominki. Wspólne spotkanie było okazją do  rozmów, refleksji i życzeń płynących z głębi serca. 
    
 
    
 
    
 
       Zimne dni nadeszły, za oknem szaro i ponuro. Aby aktywnie i na wesoło spędzać te jesienne dni, 1 grudnia, grupa III postanowiła spróbować swoich sił w grze w kręgle. Zabawy było co niemiara...
    
 
    
 
    
 
    
Zajęcia plastyczne realizowane w internacie ZPSRW w ramach koła plastyczno-dekoratorskiego  są bardzo skutecznym sposobem na pracę z grupą dzieci, gdyż działanie przez sztukę jest ważnym elementem procesu rewalidacyjnego. Tego typu zajęcia popołudniowe sprzyjają ogólnemu rozwojowi dzieci, łagodzą napięcia, pobudzają dzieci apatyczne do działania, wpływają korzystnie na usprawnianie manualne. Podczas zajęć wykorzystywana jest muzyka relaksacyjna. Prace wychowanków można podziwiać w mini galeriach rozmieszczonych na korytarzach naszej placówki.
  
  
  
 

Zgodnie ze szkolnym kalendarzem imprez, w ramach „Jesiennych przysmaków”  cała społeczność internatu uczestniczyła w warsztatach dekoratorsko-kulinarnych  „DZIEŃ PIECZONEGO JABŁKA” przygotowanych przez panie Kasie: Katarzynę Sienko i Katarzynę Trombik.  W dniu 23 listopada uczniowie w dekoratorni przygotowali plakat z koszami jabłek i gruszek wykonanych różnymi  technikami. Następnie w pracowni gastronomicznej odbył się ciąg dalszy: samodzielne przygotowanie podwieczorku w formie pieczonych jabłek i gruszek. Praca przebiegała w grupach.  Uczniowie, którzy nigdy nie korzystali z pracowni zapoznali się z regulaminem pracowni, szczególnie z zasadą bezpiecznego posługiwania się ostrym narzędziem jakim jest nóż.  Najpierw owoce były dokładnie umyte, krojone i wydrążone.  Do jabłek przygotowali nadzienie z konfitur i rodzynek, a do gruszek z miodu i orzechów. Owoce z nadzieniem  włożyli do nagrzanych piekarników. W czasie kiedy jabłka i gruszki się piekły, uczniowie  poznali ich wartości odżywcze i zdrowotne, rozwiązywali krzyżówki, których rozwiązania utworzyły hasło do plakatu promującego jedzenie owoców. Uczniowie dowiedzieli  się, że warto jeść jabłka, bo wpływają na dobry wygląd włosów, skóry i paznokci, że w pestkach jabłek znajduje się witamina B17, która działa przeciwnowotworowo, a w gruszkach znajduje się bor, pierwiastek,  który pobudza szare komórki do wytężonej pracy oraz poprawia koncentrację, a regularne spożywanie gruszek może pobudzać nasz mózg do wydajniejszego działania. W tym dniu odbyły się także  konkursy na najszybsze obranie jabłek i najdłuższą obraną skórkę. Zwycięzcy z poszczególnych grup otrzymali pluszowe maskotki. Kiedy zaczął się unosić  kuszący  zapach pieczonych owoców nastąpił kolejny punkt – delektowanie się pysznym i zdrowym podwieczorkiem, smacznym tym bardziej, bo przygotowanym własnoręcznie. Wielu uczniów pierwszy raz jadło pieczone jabłko i gruszkę, ale dzięki warsztatom nauczyło się przygotować tak prosty, szybki  i zdrowy deser. DZIEŃ PIECZONEGO JABŁKA tak wszystkim się podobał, że uczniowie postanowili odchodzić  go znów za rok.

 

    

 

    

 

    

 

    

 

"Dzień pisania listów"


17 października na terenie internatu, samorząd internatowy zorganizował poraz kolejny "Dzień pisania listów", duże zainteresowanie mozliwością przekazania wyrazów sympatii potwierdziło wysłanie przez niektórych wychowanków nawet kilku listów, a zabawny nastrój wyraźnie malował sie na twarzach "pisarzy"